Πίσω στη κορυφή

Συγχαρητήρια στους επιτυχόντες των Πανελλαδικών Εξετάσεων 2023

. 4ο ΕΠΑΛ ΚΑΒΑΛΑΣ

ΤΟ ΕΠΑΛ ΣΤΟ ΥΨΗΛΟΤΕΡΟ ΕΠΙΠΕΔΟ...

logoMNAE

Το πρόγραμμα «Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑΛ (ΜΝΑΕ)» που εφαρμόζεται σε όλα τα ΕΠΑΛ, με έμφαση στους νεοεισερχόμενους μαθητές, αποτελεί μια μεγάλη κοινωνική και επαγγελματική πρόκληση για τους εκπαιδευτικούς. Ανάλογες παρεμβάσεις κοινωνικού περιεχομένου δεν επιτυγχάνουν χωρίς την ενεργό συμμετοχή των άμεσα εμπλεκομένων. Επιπλέον, η “από τα κάτω” (bottom up) προσέγγιση που ακολουθείται δεν περιλαμβάνει συνταγές τις οποίες θα εφαρμόσουν οι εκπαιδευτικοί αλλά προσφορά εργαλείων τα οποία καλούνται να αξιοποιήσουν, ανάλογα με τις ανάγκες, τις δυνατότητες του σχολείου και τις αντοχές τους.

Το όραμα και ο σκοπός του ΜΝΑΕ

Το όραμα και ο σκοπός του ΜΝΑΕ συνίστανται στα εξής:

Ανάδειξη και υποστήριξη του κοινωνικού ρόλου των ΕΠΑΛ

Για πρώτη φορά στα ΕΠΑΛ γίνεται πρόγραμμα με στόχο την υποστήριξη του πλέον αδύναμου κοινωνικά μαθητικού πληθυσμού και τη διευκόλυνση της κοινωνικής κινητικότητας (κάτι σαν ΖΕΠ). Στόχος είναι το ΕΠΑΛ να μπορέσει να διερευνήσει τις ικανότητες και άλλα χαρακτηριστικά των μαθητών του ώστε να εντάξει δημιουργικά ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ στο νέο τους σχολείο και να τους προσφέρει ευκαιρίες να κάνουν μια νέα συναρπαστική αρχή στα ΕΠΑΛ, ανεξάρτητα από την προηγούμενη πορεία τους στην εκπαίδευση. Στα ΕΠΑΛ έχει αποδειχθεί ότι μπορούν να γίνονται μικρά θαύματα, όταν οι μαθητές προσεγγίζονται με βάση την αξιοποίηση των ικανοτήτων τους, πολλές από τις οποίες δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν προηγούμενες βαθμίδες εκπαίδευσης. Αυτό όμως δεν είναι εύκολο όταν δεν γίνεται συλλογικά και συστηματικά. Το πρόγραμμα ΜΝΑΕ επιδιώκει να εξασφαλίσει ώστε το ΕΠΑΛ να προσφέρει στους μαθητές εναλλακτικούς, ελκυστικούς τρόπους προσέγγισης της γνώσης, αξιοποιώντας τις ικανότητές τους και τις δυνατότητες που έχει από τη φύση της η Επαγγελματική εκπαίδευση. Παράλληλα, όχι μόνο προσφέρονται περισσότερες ευκαιρίες για πρόσβαση των αποφοίτων στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση αλλά επιχειρείται η ουσιαστική βελτίωσή τους στην Επαγγελματική εκπαίδευση με υποστήριξη και αξιοποίηση των δυνατοτήτων της για εναλλακτικές προσεγγίσεις των διδακτικών αντικειμένων.

Η συνεργασία μεταξύ εκπαιδευτικών και η από τα κάτω προσαρμογή του προγράμματος στις ανάγκες και δυνατότητες του κάθε σχολείου.

Το πρόγραμμα δεν προσφέρει συνταγές “από τα πάνω” αλλά συγκεκριμένους πόρους τους οποίους καλούνται να αξιοποιήσουν οι σύλλογοι διδασκόντων “από τα κάτω” ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ και τις ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ του κάθε σχολείου. Συγκεκριμένα προσφέρει:

1. Διαθεσιμότητα ψυχολόγου (πρόσληψη 200 ψυχολόγων - ένας για κάθε δύο ΕΠΑΛ) με κύριο στόχο την υποστήριξη των εκπαιδευτικών στη διαμόρφωση καλού κλίματος και στην προσέγγιση των μαθητών τους

2. Συνδιδασκαλία από δύο εκπαιδευτικούς στα Ελληνικά και στα Μαθηματικά της Α΄ ΕΠΑΛ με στόχο την παράλληλη υποστήριξη μαθητών χαμηλών επιδόσεων ή και την εναλλακτική διδασκαλία

3. Οικονομική Υποστήριξη εξωστρεφών Σχεδίων Δράσης του ΕΠΑΛ με στόχο την εμπλοκή των μαθητών σε ελκυστικές δραστηριότητες με νόημα που προσφέρουν στους μαθητές ευκαιρίες για επιτυχίες και τους ενθαρρύνουν για μια νέα αρχή

4. Πληροφοριακές υποδομές τηλεδιάσκεψης ώστε το κάθε σχολείο να μπορεί να επικοινωνήσει με άλλα σχολεία και με δομές υποστήριξή του με στόχο: Κανένα σχολείο να μην αισθάνεται μόνο του, κανένας εκπαιδευτικός να μην αισθάνεται μόνος του. Αντίθετα να διευκολυνθεί η συνεργασία, κυρίως μεταξύ ομοτίμων, οι κοινότητες γνώσης κλπ

5. Τις γνώσεις και την εμπειρία των εκπαιδευτικών των πιλοτικών σχολείων οι οποίοι τις έχουν κατακτήσει βιωματικά και αποδείχθηκαν ήδη ιδιαιτέρως αποτελεσματικοί στην ευαισθητοποίηση και ενημέρωση των υπόλοιπων σχολείων (υποστήριξη μεταξύ ομοτίμων)

6. Επιμόρφωση από το ΙΕΠ

ΣΕΛΙΔΑ: https://mnae.noesis.edu.gr/

4o ΕΠΑΛ ΚΑΒΑΛΑΣ
Αμισού 31, Καβάλα
Τηλ: 2512512562 Διευθύντρια
        2510837901 Υποδιευθύντρια
Φαξ: -

Copyright © 2024 4ο Επαγγελματικό Λύκειο Καβάλας Rights Reserved.