Πίσω στη κορυφή

Συγχαρητήρια στους επιτυχόντες των Πανελλαδικών Εξετάσεων 2023

. 4ο ΕΠΑΛ ΚΑΒΑΛΑΣ

ΤΟ ΕΠΑΛ ΣΤΟ ΥΨΗΛΟΤΕΡΟ ΕΠΙΠΕΔΟ...

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ

ΘΕΜΑ «ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΙΚΟΝΙΚΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ»

• ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΩΝ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΩΝ
  • ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΩΝ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ

Σκοπός της δημιουργίας μιας εικονικής επιχείρησης είναι η εξοικείωση με τις διαδικασίες που ακολουθούνται με ένα τέτοιο εγχείρημα.

Τα οφέλη από την εφαρμογή είναι τα εξής:

Καλλιέργεια επιχειρηματικού πνεύματος.

Συμβολή στην απόκτηση επαγγελματικής εμπειρίας μέσα από την πρακτική ενασχόληση με ένα συγκεκριμένο είδος επιχείρησης.

Απόκτηση ολοκληρωμένης πληροφόρησης για έναν επαγγελματικό κλάδο.

Ανάπτυξη δεξιοτήτων, γνώσεων και εμπειριών, στοιχεία απαραίτητα για τη μετάβαση του μαθητή από το σχολείο στην εργασία.

Οι θετικές επιπτώσεις του προγράμματος είναι ότι:

H συμμετοχή των μαθητών στο προγράμματα έχει ως βασικό σκοπό να εμφυσήσει στους μαθητές επιχειρηματικό πνεύμα και να τους βοηθήσει να καλλιεργήσουν τη δημιουργικότητά τους, να αναπτύξουν ενθουσιασμό και αυτοπεποίθηση και πνεύμα συνεργασίας. Ο κατάλογος των ιδιοτήτων και δεξιοτήτων που ένας μαθητής μπορεί να αναπτύξει με τη συμμετοχή του σε μίνι εταιρεία είναι μακρύς, και περιλαμβάνει τόσο προσωπικές όσο και επιχειρηματικές ιδιότητες.

Στις προσωπικές εντάσσονται η δημιουργικότητα, η ομαδική εργασία, η κριτική σκέψη, η ανάληψη πρωτοβουλιών και ευθυνών, η αύξηση της αυτοπεποίθησης, η διαχείριση σχεδίων, οι δεξιότητες ομιλίας και παρουσίασης ενώπιον ακροατηρίων κτλ.

Στις επιχειρηματικές περιλαμβάνονται η κατανόηση του τρόπου λειτουργίας μιας επιχείρησης, η εμπειρία σε βασικές επιχειρηματικές λειτουργίες, η ανάπτυξη έρευνας αγοράς και επιχειρηματικού σχεδίου, η εμπειρία σε οργάνωση επιχειρήσεων και διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού, στη διαφήμιση του προϊόντος, στις τεχνικές πωλήσεων, τις λογιστικές διαδικασίες και το μάρκετινγκ.

Στα πλαίσια των προγραμμάτων πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στις Σέρρες και στην επιχείρηση «Δρομέας» «Έπιπλα Γραφείου».

4o ΕΠΑΛ ΚΑΒΑΛΑΣ
Αμισού 31, Καβάλα
Τηλ: 2512512562 Διευθύντρια
        2510837901 Υποδιευθύντρια
Φαξ: -

Copyright © 2024 4ο Επαγγελματικό Λύκειο Καβάλας Rights Reserved.